Сподели:

СООПШТЕНИЈА

Белград, 4 април 2019 година

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, се обрати на Министерскиот панел, на вториот Дигитален Самит на земјите од Западен Балкан.

Белград, 4 април 2019 година

Ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан денеска на Дигиталниот Самит во Белград, Р. Србија го потпишаа  регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. На овој начин Заклучоците од Дигиталниот Самит во Скопје континуирано се реализираат.

Скопје, 03 април 2019 година

На првиот Дигитален Самит во Скопје, што се одржа април 2018 година, ја изразивме нашата заедничка амбиција да го користиме дигиталното поврзување за да поттикнеме економски развој, да им понудиме повеќе можности на нашите граѓани преку зајакната регионална соработка и заложби за ангажирање во конкретни регионални иницијативи за дигитални вештини...

Скопје, 2 април 2019 година

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и членовите на Владата на РСМ, на платото пред владата, го пречекаа премиерот Алексис Ципрас и делегацијата на Владата на Грција, кои престојуваат во нашата земја во еднодневна официјална посета.

Пречекот заврши со претставување на членовите на двете делегации, по што премиерите Заев и Ципрас се повлекоа на тет-а-тет средба, а министрите на двете влади ги започнаа одделните билатерални средби.

Скопје, 31 март 2019 година

Министерството за информатичко општество и администрација денеска го објави Извештајот за вработени во јавниот сектор за 2018 година.

Атина, 29 март 2019 година

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска се обратија на конференцијата на тема: „Лажни вести за Договорот од Преспа“, што се одржува во Атина, Р. Грција.

Скопје, 28 март 2019 година

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министри од Владата задолжени за реализација на клучните реформски приоритети денеска се обратија на средбата со Работната група на Советот на Европската унија за Западен Балкан/Проширување (КОВЕБ/КОЕЛА), што се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.

Талин, 27 март 2019 година

Заменик-министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски е во работна посета на Талин, Естонија.

Тој заедно со претставници на МИОА, денеска оствари средба со Пирет Урб, шеф на оддел за меѓународни односи, РИА и со Уку Сарекано, раководител на одделот за сајбер-безбедност.

Скопје, 27 март 2019 година

Министерството за информатичко општество и администрација, од денеска на својата веб страна овозможува алатка каде може да се пријави притисок на работно место. Министерството се обврзува сите пристигнати пријави да ги проследи до надлежните органи, за понатамошно постапување.

Министерот Манчевски, алатката ја претстави на прес-конференција. Во прилог неговото интегрално обраќање:

Pages

МИНИСТЕР

Министер за информатичко општество и администрација

Search form